Teraz Czytasz
3 najważniejsze rady – jak zdobyć podwyżkę?

3 najważniejsze rady – jak zdobyć podwyżkę?

W wielu badaniach na temat pracowników znajdziemy informację, że najważniejszym czynnikiem motywacyjnym lub zachęcającym do zmiany pracy jest wynagrodzenie. To właśnie dlatego zmiana płacy w trakcie zatrudnienia powinna być stałym elementem oferowanych przez pracodawcę warunków. W innym przypadku obie strony mogą być niezadowolone ze współpracy. Sprawdzamy, jak rozmawiać o podwyżce i co może zwiększyć szanse na uzyskanie wyższego wynagrodzenia.

Podwyżka – dlaczego warto o nią walczyć?

Podwyżka jest w firmach często tematem tabu. Pracownicy nie chwalą się otrzymywanymi wynagrodzeniami, wolą również nie narzekać, aby w relacji z pracodawcą nie pojawiło się ryzyko zwolnienia. To duży błąd.

Okazuje się, że podwyżka jest elementem, który pozwala zatrzymać utalentowanych pracowników, a przy tym zwiększyć szanse na sukces prowadzonych przez firmę działań. Co więcej, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2022 aż 65% respondentów było niezadowolonych ze swojego wynagrodzenia. To z kolei rodzi poczucie niedocenienia i zniechęcenia. Może też zachęcać do poszukiwania nowego pracodawcy. A na obecnym rynku pracy można zaobserwować delikatne ożywienie. Wystarczy odwiedzić serwis Gowork.pl. Jest wiele regionów w Polsce, gdzie ofert pracy stale przybywa. Przykładem mogą tu być ogłoszenia z Gdyni: https://www.gowork.pl/praca/gdynia;l.

Jednak liczba ofert pracy rośnie również w mniejszych miastach np. w Słupsku: https://www.gowork.pl/praca/slupsk;l. To oznacza, że w przypadku niskich zarobków i braku perspektyw w kwestii poprawy warunków finansowych wielu pracowników będzie skłonna zmienić pracę. Dotyczy to szczególnie tych zawodów, w których odnotowuje się deficyt kandydatów, przez co poszukiwania nowego pracodawcy jest znacznie łatwiejsze.

Zanim jednak pracownik weźmie pod uwagę zmianę pracy, powinien zbadać szanse na uzyskanie podwyżki. To ważne szczególnie wtedy, gdy taka osoba lubi wykonywać swoje obowiązki służbowe i dobrze czuje się wśród współpracowników. Aby zwiększyć szanse na podwyższenie wynagrodzenia, trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować.

Jak prosić o podwyżkę? 3 najważniejsze rady

Osoby, które dobrze wykonują swoją pracę, odnoszą liczne sukcesy, ale też są lojalne wobec pracodawców, powinny oczekiwać wzrostu wynagrodzenia. Ma to motywować do dalszych, owocnych działań i utrzymania wysokiego zaangażowania w obowiązki służbowe. Jak poprosić o podwyżkę, aby zwiększyć szansę na jej otrzymanie? Jak przygotować się do takiej rozmowy? Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze rady, które pomogą otrzymać oczekiwaną przez pracownika pensję.

1. Zadbaj o warunki już przy podpisywaniu umowy

Jasne i z góry określone warunki zatrudnienia, które dotyczą również ścieżki awansu i wzrostu wynagrodzenia powinny być ustalone już na etapie podpisywania umowy. Pozwoli to uniknąć wielu niedomówień i problemów. Pracownik od początku wie, kiedy może liczyć na zmianę pensji i jakie warunki muszą być spełnione. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mówimy o stanowisku, na którym ciężko oszacować bezpośredni wpływ pracy na wyniki finansowe firmy. Wtedy warunkiem uzyskania podwyżki może być liczba wykonywanych projektów, czy pozytywne opinie współpracowników i klientów.

O podwyżkę warto starać się również przy przedłużeniu umowy np. po okresie próbnym, po roku lub dłuższym okresie przepracowanym w firmie. Wtedy pracodawca jest bardziej skłonny negocjować warunki, a załatwienie formalności związanych ze zmianą wynagrodzenia jest też znacznie prostsze.

2. Przygotuj dobre argumenty o podwyżkę

Chcąc zwiększyć wynagrodzenie, trzeba to odpowiednio uargumentować. Pracownik, który powie pracodawcy, że chce podwyżkę, bo “mu się należy” będzie miał z pewnością mniejszą siłę przekonywania niż osoba, która przedstawi szefowi twarde dane i fakty. Co będzie miało tu duże znaczenie? Warto wykorzystać argumenty takie jak:

  • osiąganie coraz lepszych wyników finansowych,
  • otrzymanie większej liczby obowiązków,
  • zrealizowanie dużej liczby projektów,
  • uzyskanie wyższych kwalifikacji,
  • pozytywne opinie współpracowników i klientów,
  • długi staż pracy.

Argumentem, który nie sprawdzi się w rozmowie o podwyżkę, jest groźba odejścia z pracy. Jest to bardziej rozumiane jako szantaż, a nie próba osiągnięcia kompromisu. Oczywiście żadna ze stron nie powinna sięgać po takie praktyki. W wielu przypadkach, zamiast przynieść oczekiwany efekt, czyli podwyżkę, doprowadza do pogorszenia relacji i atmosfery w pracy, skutkując w najgorszym przypadku wręczeniem wypowiedzenia.

3. Wybierz odpowiedni czas na rozmowę

Przykładowa rozmowa o podwyżkę nie może odbyć się w biegu, między spotkaniami, w przypadkowym czasie. Nie warto również wspominać szefowi o zmianie wynagrodzenia, gdy jest po spotkaniu, któremu towarzyszyły nerwy i negatywne emocje. Wtedy szanse na otrzymanie podwyżki są bardzo niewielkie.

Gdy zbliża się termin końca umowy lub końcówka roku, kiedy to ustalane są nowe budżety, warto umówić się z pracodawcą na rozmowę o wynagrodzeniu. Należy wtedy pamiętać o przygotowaniu argumentów. Sama rozmowa powinna być prowadzona na spokojnie, bez presji czasu, a więc najlepiej unikać takich momentów w firmie, w których deadline goni deadline.

Materiał sponsorowany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę